Asset Publisher Asset Publisher

Pod_wodne tajemnice

Marzec kojarzy nam się najszybciej z Dniem Kobiet, początkiem wiosny, huśtawką pogodową i mało kto pamięta, że w tym miesiącu obchodzony jest również Światowy Dzień Wody. Przypada on na 22 dzień tegoż miesiąca, a ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992r. Z okazji obchodów tego święta zostaliśmy zaproszeni przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie do zwiedzenia Małej Elektrowni Wodnej przy Zalewie Siemianówka. Skorzystaliśmy skwapliwie z tej oferty, gdyż taka okazja nie zdarza się codziennie. Nie byliśmy w tym dniu jedynymi gośćmi w tym obiekcie – przed nami i po nas przebywały tam wraz z opiekunami dzieci ze Szkół Podstawowych w Michałowie i Narewce. To co zobaczyliśmy można obejrzeć na załączonych zdjęciach i nie musimy dodawać, że wywarło to na nas duże wrażenie. Teraz możemy śmiało powiedzieć, że wody Jeziora Siemianowskiego nie mają dla nas żadnych tajemnic, prawie żadnych.

Serdecznie dziękujemy osobom, które oprowadzały nas po obiekcie zapory  - elektrowni, a w szczególności Pani Agnieszce Giełażyn-Sasimowicz.

Zalew Siemianówka to sztuczny zbiornik na rzece Narew położony w województwie podlaskim w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej. Aktualnie wykorzystywany jest on do celów energetycznych, prowadzenia gospodarki rybackiej i wodnej, turystyki i rekreacji.

Dane zbiornika przy maksymalnym spiętrzeniu to:

- pojemność – 79,5 mln m3  wody,

- powierzchnia – 32,5 km2,

- długość – 11 km,

- szerokość – 4,5 km,

- średnia głębokość – 3,5m.

Jest to trzecie co do wielkości sztuczne jezioro w Polsce. Produkowana energia elektryczna zabezpiecza potrzeby obiektu, a nadwyżka sprzedawana jest do sieci krajowej.