Lista aktualności Lista aktualności

Skanowanie laserowe - rewolucja, czy ewolucja w urządzaniu lasu?

LIDAR (ang. Light Detection and Ranging) metoda pozyskiwania danych przestrzennych przez rejestrację odbicia wiązki promienia lasera.

Od kilkunastu lat zwiększa się wykorzystanie nowoczesnych technologii w różnych dziedzinach życia codziennego  i branżowego (nawigacje, ortofotomapy).

Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oddział w Białymstoku wraz z Nadleśnictwem Żednia wykorzystując skaning laserowy podjęło się przeprowadzenia eksperymentu „Zajma”

Eksperyment polegał na wykonaniu skaningu laserowego części obrębu leśnego Zajma podczas kolejnych rewizji Planu Urządzenia Lasu w latach 2007 oraz 2017.

Podsumowania i analizy uzyskanych danych dokonano podczas Seminarium „Skanowanie laserowe - rewolucja, czy ewolucja w urządzaniu lasu?, które odbyło się dnia 22 lutego 2019 roku. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz przedstawiciele nadleśnictw.

Jakość, przystępność i czas pozyskania danych przez uczestników seminarium została określona jako ewolucja w procesie tworzenie projektu Planu Urządzenia Lasu.  

Technologia rozwija się intensywnie i może za kilkanaście lat, nadzór nad lasami będzie prowadzony z za biurka przy użyciu komputera, drona i skanera laserowego a mapy papierowe będą przechowywane w archiwach tak jak obecnie mapy kreślone ręcznie jeszcze kilkanaście lat temu.