Lista aktualności Lista aktualności

ODNAWIAMY LAS PO HURAGANIE

Coroczna akcja sadzenia lasu już za nami

W dniu 18 kwietnia 2018 r. w Nadleśnictwie Żednia odbyła się coroczna  akcja sadzenia lasu, w której poza pracownikami jednostki udział wzięli przedstawiciele lokalnych instytucji i urzędów. Tym razem sadzenie odbyło się pod hasłem „ODNAWIAMY LAS PO HURAGANIE”. Akcja zorganizowana została w leśnictwie Kokotowo,  na jednej z najbardziej uszkodzonych przez huragan powierzchni.

Silna nawałnica, która przeszła przez teren Puszczy Knyszyńskiej w czerwcu 2016 r. na terenie Nadleśnictwa Żednia uszkodziła ponad 18 tys. hektarów lasu, z czego ponad 200 ha stanowiły powierzchnie z całkowicie zniszczonym drzewostanem (zręby zupełne).   Największe zniszczenia powstały w drzewostanach  starszych klas wieku, chociaż znaczne starty odnotowano również w młodnikach i uprawach leśnych.

Cały przebieg uprzątania szkód po huraganie i przywracania równowagi przyrodniczej to długotrwały proces. To co siły natury zniszczyły w ciągu kilkudziesięciu minut człowiek będzie „przywracał” przez lata. Tegoroczna akcja sadzenia to element kolejnego etapu „odbudowywania” lasu po nawałnicy.

Sadzenie odbyło się w leśnictwie Kokotowo, w oddz. 7b, gdzie w ramach akcji posadzono ok.5 tys. drzewek – głównie sosnę.

Tegoroczna akcja sadzenia, zorganizowana w roku obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,  zakończyła się przy pomniku Powstańców Styczniowych. Uczestnicy wydarzenia oddali  hołd Poległym w walce o wolność Powstańcom składając wiązankę i zapalając znicze w  historycznym miejscu związanym z wydarzeniami z 1863r.

Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i rzetelną pracę!