Lista aktualności Lista aktualności

MNICH szczególny – wspomnienie

     W miesiącu listopadzie mija pierwsza rocznica śmierci (22.11.2018r.) oraz pochówku (25.11.2018r.) Ojca Gabriela (Giby). Od urodzenia do śmierci związany był z Podlasiem. Pochodził z Wierzchlesia, dużej wsi przylegającej od północy do lasów Puszczy Knyszyńskiej.
    Po otrzymanych wcześniej święceniach kapłańskich został od dnia 1 maja 2000 roku mianowany namiestnikiem Prawosławnego Monasteru w Supraślu. Był bardzo życzliwy wszystkim bliźnim bez względu na ich stan, wiek, majętność. Zawsze służył swoją wiedzą i doświadczeniem. Kiedy w pierwszych dniach 2001 roku Supraski Monaster odwiedził ówczesny Dyrektor Generalny Lasów Państwowych z małżonką nie czekał na nich w zaciszu swojego gabinetu lecz witał gości przed bramą pomimo silnego w tym dniu wiatru i zacinającego deszczu ze śniegiem.
     Był doskonałym botanikiem, znał las i rozumiał ludzi lasu. Jego pasją było zielarstwo, leczył ziołami nie tylko miejscowych – po porady przyjeżdżali ludzie z całej Polski.
Był człowiekiem z charakterem, niekiedy niepokornym. Gdy w 2008 roku został wyznaczany do objęcia jako biskup diecezji przemysko-nowosądeckiej – odmówił. Znalazł swoje miejsce na bagnach w okolicy Odrynek gdzie w 2009 roku zamieszkał jako pustelnik. Przez blisko 10 lat pobytu na tym terenie odmienił to miejsce niesamowicie. Stało się ono celem wielu wycieczek, pielgrzymek. Każdy kto tu dotarł mógł liczyć na miskę zupy, kromkę chleba, kawałek ciasta, herbatę. Pomagał wszystkim, lecz gdy zmogła go choroba, sobie pomóc nie był w stanie. Zgodnie z ostatnią wolą został pochowany w ,,swoim” skicie pełniąc do końca posługę, do której był powołany.


     Niech spoczywa w Pokoju.